O ręcznym szyciu i pikowaniu patchworkowych pledów.
Niewiele jest w polskim internecie o ręcznym szyciu, a jeszcze mniej o ręcznym pikowaniu patchworkowych pledów. Postanowiłam wiec podzielić się z innymi zdobywaną zazwyczaj ze źródeł anglojęzycznych, a jeszcze częściej metodą prób i błędów wiedzą na te tematy. Jest to spojrzenie osoby początkującej nie tylko w patchworku, ale również w szeroko pojętym krawiectwie w ogólności. Wszystkich zainteresowanych zapraszam :)

niedziela, 21 sierpnia 2011

Flanelkowa podusia "Card Trick"

Ta poduszeczka powstawała w prawdziwym pocie czoła i chwilami miałam jej dość...


Sam wierzch szyło mi się bardzo przyjemnie. Kłopoty zaczęły się podczas łączenia przodu z tyłem. Zostawiłam  za mały zapas tkaniny, zszyłam tuż przy brzegu i całość po zszyciu zaczęła się rozłazić...  A wszystko przez to, że pierwotnie planowałam obszyć "surowe" krawędzie lamówką, ale pod koniec zmieniłam zdanie i postanowiłam wykończyć brzegi klasycznie.

Pikowanie wykonałam ręcznie wg osobiście zaprojektowanych szablonów:
Pikowanie flaneli różni się zdecydowanie od pikowania zwykłej bawełny. Na zapasach - koszmar, przez trzy warstwy - super. Rozprasowałam zapasy szwów na boki, żeby uniknąć grubych nawarstwień, a i tak uzyskanie równego ściegu  graniczyło z cudem. Pikowanie w miejscach bez zapasów pod spodem było chyba łatwiejsze niż zwykłej bawełny.


Myślę, że do poduszek flanelowych można śmiało stosować nieco grubszą ocieplinę - pikowanie będzie się ładniej odznaczać.

Podsumowując - sporo się nauczyłam :) Flanela nie najlepiej nadaje się do szycia skomplikowanych, precyzyjnych wzorów. Raczej kwadraty niż trójkąty ...

2 komentarze:

  1. Cudny efekt! Trudną tkaninę wybrałaś nie tylko ze względu na fakturę, ale ze względu na wzór. Dopasować paseczki i krateczki, to bardzo trudne zadanie. Poradziłaś sobie świetnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc, kratkami i paskami zupełnie się nie przejmowałam ... To dla mnie jeszcze za trudne ... Ale cieszę się, że fajnie wyszło ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...